Halo, słyszysz mnie?

wtorek 21 kwietnia 2020
 • Książkę rozpoczyna historia naszych przodków, którzy po zejściu z drzewa próbowali porozumieć się ze sobą (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Książkę rozpoczyna historia naszych przodków, którzy po zejściu z drzewa próbowali porozumieć się ze sobą (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Dowiemy się też, że istnieje język migowy dla niemowlaków (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Dowiemy się też, że istnieje język migowy dla niemowlaków (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Powstanie telefonów to był prawdziwy przełom w komunikacji międzyludzkiej (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Powstanie telefonów to był prawdziwy przełom w komunikacji międzyludzkiej (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • W książce jest też rozdział o pierwszym piśmie świata (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  W książce jest też rozdział o pierwszym piśmie świata (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Tempo rozwoju technologicznego jest zawrotne. Nasze dzieci nie potrafią wyobrazić sobie życia, w którym trzeba rozmawiać ze znajomymi w pokoju rodziców, bo tam stoi telefon, a z przyjacielem z wakacji - pisać listy, by utrzymać jakikolwiek kontakt. Jednak historia tego, w jaki sposób ludzie się komunikują jest znacznie dłuższa i ciekawsza.

„Halo. Historia komunikowania się” to książka Liliany Fabisińskiej, która ukazała się dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia. Ten opasły popularnonaukowy tom zachwyca w pierwszym kontakcie swoją objętością i fantastyczną okładką, a co znajdziemy w środku?

Historyczna podróż

Książka jest w pewnym stopniu uporządkowana chronologicznie. Rozpoczynamy historię od naszych przodków, którzy już po zejściu z drzewa próbowali porozumieć się ze sobą. Jednak autorka unika podawania dat, zawiłych teorii i definicji. By utrzymać uwagę wymagającego młodego czytelnika skupia się raczej na anegdotach i ciekawostkach, skacze po tematach i miejscach na mapie. Ale słusznie. To dzięki temu książka zaskakuje, zachęca do przeczytania całości i, choć popularnonaukowa, to czyta się ją jak zbiór opowiadań.

Języki znane i nieznane

Z książki dowiemy się nie tylko ile języków jest na świecie, dlaczego niektóre wymierają i ile jest prawdy w historii o wieży Babel. Niezwykle ciekawa jest historia języków migowych, poszukiwania najlepszego sposobu czytania dla niewidomych czy niuanse mowy ciała. Poczta, piktogramy, radio i telewizja, to tematy, które musiały się znaleźć w historii komunikacji. Ale na pewno zaskoczy Was opowieść o symbolu białej flagi, walecznych gołębiach pocztowych czy tajemniczych geoglifach.

Tajne przez poufne

Choć w „Halo” znajdziecie nawet rozdział o szyfrach, to gwarantuję Wam, że nie będziecie musieli nic w tej książce rozszyfrowywać. Całość jest przejrzysta, czytelna i bogato ilustrowana. Naszym zdaniem, to świetna popularnonaukowa lektura dla każdego, kto jest ciekaw otaczającego nas świata.

Kategoria: Recenzje książek