Narodziny dziecka zgłoś online - instrukcja

poniedziałek 27 kwietnia 2020
  • Aż 32 tys. rodzin zarejestrowało narodziny dzieci online (fot. pexels)
    Aż 32 tys. rodzin zarejestrowało narodziny dzieci online (fot. pexels)
Z usługi umożliwiającej zgłoszenie online narodzin dziecka skorzystało już ponad 100 tys. osób. Do rejestracji wystarczy profil zaufany i imię dziecka. W dobie pandemii koronawirusa to najbezpieczniejszy sposób załatwienia tej formalności.

Usługa zgłoszenia online narodzin dziecka w ciągu ostatnich tygodniach cieszy się sporym zainteresowaniem - Od początku roku rodzice skorzystali z niej niemal 32 tys. razy, z czego niemal 12 tys. od początku kwietnia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

21 dni na zgłoszenie narodzin

Rodzice mają 21 dni od uzyskania karty urodzenia dziecka na zgłoszenie w urzędzie. Nie muszą tam iść, mogą zrobić to przez internet. Dzięki e-usłudze nie tylko zgłoszą narodziny, ale i załatwią akt urodzenia, jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL czy także zaświadczenie o zameldowaniu. Dokumenty zostaną przesłane drogą elektroniczną.

Wybór imienia i profil zaufany

Aby przystąpić do rejestracji narodzin dziecka musicie być pewni, co do jego imienia. Listę najpopularniejszych imion zajdziecie tutaj. Kolejny krok to profil zaufania. Jeśli go nie macie, załóżcie go. Następnie wejdźcie na stronę www.GOV.pl, tu wchodzicie na konto Mój GOV. Po zalogowaniu wybieracie usługę: zgłoszenie urodzenia dziecka. Filmik z dokładną instrukcją znajdziecie na poniższym filmie.

Kategoria: Wiadomości