Wiosna z Wesołym Ryjkiem

poniedziałek 4 maja 2020
 • „Wesoły Ryjek i wiosna” to zbiór krótkich opowiadań dla dzieci (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  „Wesoły Ryjek i wiosna” to zbiór krótkich opowiadań dla dzieci (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Świat Ryjka to świat rodziny, ciepły, przytulny i przewidywalny (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Świat Ryjka to świat rodziny, ciepły, przytulny i przewidywalny (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • W książce przedstawione są codzienne smutki i radości małego bohatera (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  W książce przedstawione są codzienne smutki i radości małego bohatera (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Ryjek bardzo wiele przygód przeżywa z tatą (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Ryjek bardzo wiele przygód przeżywa z tatą (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Lubicie książki, których tłem są pory roku? „Wesoły Ryjek i wiosna” to najnowsza część przygód tego uroczego prosiaczka, a wszystkie opisane w niej historie przydarzyły mu się właśnie wiosną.

Wesoły Ryjek to bohater wielu książek Wojciecha Widłaka. Dzieci uwielbiają powracać do swych ulubionych bohaterów, więc na pewno wiele osób czekało na te wiosenne przygody. Na szczęście serii tej nie trzeba czytać po kolei i możecie zaprzyjaźnić się z Wesołym Ryjkiem właśnie teraz.

Przyjaciel przedszkolaka

„Wesoły Ryjek i wiosna” to zbiór krótkich opowiadań. Dzięki temu namówimy na lekturę każdego małego niecierpliwca, a z drugiej strony niemała objętość zadowoli też małe książkowe moliki. Książką zainteresują się już młodsze przedszkolaki, ale obyczajowe przygody mogą towarzyszyć też dzieciom zaczynającym samodzielne czytanie. Wesoły Ryjek w towarzystwie żółwia przytulanki, mamy i taty przeżywa przygody bliskie każdemu dziecku.

Codzienne smutki i radości

Mnie, jako rodzicowi, najbardziej podoba się wszechobecna prostota. Opowiadania nie są na siłę zaskakujące, nie są też kalką ze znanych nam opowiadań o pierwszym dniu w przedszkolu, strachu przed ciemnością czy rozmawianiu z obcymi. Wojciech Widłak w niesamowicie ciepły i mądry sposób pokazuje nam uroki codzienności. W jednym z opowiadań Ryjek ma zły dzień. Jego zdaniem nic mu się nie udaje. Mama proponuje mu, by razem zasiali rzeżuchę. To zadanie tak zajmuje prosiaczka, że zły humor znika, a obserwowanie rosnących roślinek sprawia wiele radości. Sprzątanie garażu i naprawy w ogrodzie, wyjście na mecz i na targi książki - to tematy, które porusza autor.

Mama, tata i ja

W książce nie występują inni stali bohaterowie. Świat Ryjka to świat rodziny, ciepły, przytulny i przewidywalny. Bardzo podobają mi się rodzinne relacje opisane w książce, a czytający tatusiowie na pewno ucieszą się, że Ryjek bardzo wiele przygód przeżywa właśnie z tatą. A gdy zacznie zbliżać się lato, koniecznie sięgnijcie po wakacyjną odsłonę prosiaczkowych opowiadań.

Kategoria: Recenzje książek