Futurystyczno-ekologiczna powieść dla młodych czytelników

poniedziałek 7 lutego 2022
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
„Wspomnienia z planety Ziemia” to wciągająca opowieść o świecie po katastrofie. Z tą książką przeniesiecie się w przyszłość, w której życie jakie znamy jest już tylko mglistą opowieścią dziadków, sceną ze starego filmu. Czy bohaterom uda się przywrócić tamten świat?

Serię „Wspomnienia z planety Ziemia” możemy czytać dzięki wydawnictwu Mamania. Niedawno ukazał się pierwszy tom tej powieści pt. „W tunelach”. Autorka - Monika Kamińska, w intrygujący sposób łączy w nim elementy z postapokaliptycznych dzieł z motywami sci-fi, a do tego włącza elementy związane z ekologią i siłami natury.

Witamy w roku 2103

Głównym bohaterem powieści jest 11-letni Wojtek, który nigdy nie bawił się w piaskownicy, nie był na spacerze w lesie czy nad wodą. Plac zabaw mija regularnie w drodze do babci. Jest całkowicie zrujnowany, a gdy przy nim przystaje rodzice poganiają go, bo (mimo ochronnym kombinezonów) przebywanie na dworze nie jest bezpieczne. Wojtek żyje w całkowicie szczelnym domu, w którym skażone powietrze nikomu nie zagraża. Miesięczny przydział jedzenia na obywatela sprawia, że nikt nie wybiera produktów w sklepach, ubrania są maksymalnie praktyczne i proste, a życie kulturalne niemal nie istnieje. Celem społeczeństwa jest przetrwanie.

Co jeszcze może pójść nie tak?

Ten niezwykły świat to tylko jeden z elementów składowych tej serii. Monika Kamińska zadbała nie tylko o skonstruowanie wiarygodnej i niepokojącej wersji przyszłości. Mocną stroną powieści są relacje między postaciami i informacje, które o nich zdobywamy w trakcie lektury. Nie brakuje tu momentów, w których kiwamy głową z niedowierzaniem, głośno wzdychamy i próbujemy odgadnąć czym jeszcze zostaniemy zaskoczeni. Podróże w czasie, odkrycie nowej planety, choroba bliskich, szereg tajemnic - tego wszystkiego możecie spodziewać się już w pierwszym tomie.

Seria - czyli to, co dzieci lubią najbardziej

A najważniejsze w tym wszystkim, że to seria i zapowiedziano już publikację trzech kolejnych tomów. My czekamy z niecierpliwością, bo „Wspomnienia z planety Ziemia”, to nie tylko porywająca przygoda. Wiele wątków skłania do refleksji i uwrażliwia czytelnika na otaczający go świat. „Przetrwanie” na pewno znajdzie się na naszej czytelniczej półce.

Kategoria: Recenzje książek