Pieczenie chleba w piekaroku na rodzinnym pikniku

wtorek 6 września 2022
  • fot. archiwum zdjęć FB Miasto Ruda Śląska
    fot. archiwum zdjęć FB Miasto Ruda Śląska
Kiedy: 
  • sobota 10 września 2022
To jedyny czynny w regionie zabytkowy piec chlebowy. Zobaczycie jak wygląda tradycyjny wypiek chleba oraz skosztujecie jego smaku. Przed biesiadą zwiedzicie interaktywną wystawę lub wybierzecie się na wycieczkę.

Wydarzenia organizowane są w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Rodzinny piknik przy zabytkowym piecu chlebowym, tzw. „piekaroku” poprzedzi zwiedzanie (godz. 11-13) Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. To okazja do zobaczenia wystawy stałej „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej” oraz wystawy czasowej „Sztuka afrykańska. Forma i kolor”. O godz. 13 odbędzie się wycieczka wzdłuż kolonii robotniczej Staszica, przez dolinę Rowu Rudzkiego, ruiny domu Karola Goduli do skweru przy piekaroku.

Pyszny chleb i dawne sprzęty AGD

Na pikniku rodzinnym, będzie można podglądnąć tradycyjny proces wypieku chleba oraz skosztować jego smaku. Uczestnicy poznają historię zabytkowego pieca, wysłuchają prelekcji o życiu pszczół, a najmłodsi wezmą udział w warsztatach kreatywnych. Chętni sprawdzą się m. in.: w praniu na waszbrecie, szpanowaniu, biglowaniu, a także szatkowaniu kapusty.

Piknik odbędzie się 10 września w godz. 14-16 przy piecu chlebowym przy ul. Bujoczka 24 w Rudzie Śląskiej (dzielnica Ruda). Na zwiedzanie Muzeum Miejskiego (ul. Wolności 26) i spacer (zbiórka przy budynku Muzeum) obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 3423606. Informację znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb lub Europejskich Dni Dziedzictwa.

Kategoria: Wydarzenia