Wykopki w skansenie pełne atrakcji

poniedziałek 11 września 2023
  • Podczas imprezy będzie można własnoręcznie wydobywać dojrzałe ziemniaki (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”)
    Podczas imprezy będzie można własnoręcznie wydobywać dojrzałe ziemniaki (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”)
Kiedy: 
  • niedziela 17 września 2023
Gdzie: Chorzów
„Dzień Kartofla” to okazja do podpatrzenia, jak kiedyś wyglądała praca na wsi. Będziecie mogli ukopać ziemniaki motyką, zbierać ręcznie za kopaczką, a na koniec spróbować ziemniaka z parownika.

Jak co roku w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” nie może zabraknąć imprezy - „Dzień Kartofla”. Odwiedzający poznają proces uprawy i zbioru ziemniaka dawniej i dziś, a także poznają jego różne odmiany.

Ziemniak w roli głównej

Na pole za zagrodą sołtysa, wjedzie niezawodny skansenowy Ursus, który bronami rozkopie ziemię, by można własnoręcznie wydobywać dojrzałe bulwy. Uczestnicy wydarzenia otrzymają także kopaczki i motyki i samodzielnie spróbują wykopać kartofle z pola. Zbiory zakończą się ucztą – będzie można spróbować ziemniakami z parownika oraz upiec jabłka na ognisku. Chętni zmierzą się z szatkowaniem, kiszeniem i ugniataniem kapusty.

Jarmark z rękodziełem

Wydarzeniu to również jarmark z rękodziełem i gastronomią – tradycyjne potrawy z ziemniaków i kapusty zaserwują koła gospodyń z Rajczy i Stolarzowic. Na małej łące pojawią się panie z koła gospodyń z Poręby, które przygotują prażonki. Na stoiskach będzie można także kupić m.in. wędliny, sery, ciasta, wypieki i miody, a także wyroby rzemieślnicze i rękodzieło.

Impreza odbędzie się 17 września w godz. 12-19.30 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (ul. Parkowa 25). Bilety są w cenie 20 zł – normalny, 12 zł – ulgowy. Informację o „Dniu Kartofla” znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb. Równolegle do Dnia Kartofla odbywać się będzie wydarzenie muzyczne - „Wieś Tańczy Śpiewa". 

Inne ciekawe wydarzenia z Chorzowa znajdziecie tutaj

Kategoria: Wydarzenia