Palenie marzanny i budzenie wiosny w skansenie

piątek 15 marca 2024
  • Podczas warsztatów w muzeum uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę i goik (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
    Podczas warsztatów w muzeum uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę i goik (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Kiedy: 
  • sobota 23 marca 2024
Gdzie: Chorzów
Kiedyś niezwykle popularny, dziś nieco zapomniany – zwyczaj topienia marzanny zostanie odtworzony w chorzowskim skansenie. Podczas warsztatów wykonacie kukły i goiki oraz nauczycie się tradycyjnej piosenki witającej wiosnę.

„Precz zimo zła” po raz kolejny będzie można wykrzyczeć podczas obrzędowego wydarzenia w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Topienie bądź palenie marzanny symbolizującej zimę, zło i śmierć, które w nowym roku należało wyrzucić ze wsi wiązało się z radosnym orszakiem z goikiem w roli głównej, symbolizującym dla odmiany nadejście wiosny i budzenie się przyrody do życia.

Warsztaty i radosne powitanie wiosny

Podczas warsztatów w muzeum uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę i goik oraz nauczą się tradycyjnej piosenki witającej wiosnę. Następnie przejdą barwnym korowodem przez skansen by spalić w ognisku marzannę symbolizująca zimę. Odśpiewawszy obrzędowe przyśpiewki orszak wyruszy do zagrody sołtysa, gdzie udekorują chałupę goikiem, symbolizującym nadejście cieplejszych dni. Podczas wydarzenia nie zabraknie także opowieści na temat innych zwyczajów związanych z odejściem zimy i budzeniem przyrody do życia.

Budzenie wiosny „Marzanna i Goik” odbędzie się 23 marca o godz. 12 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Bilety w cenie 20 zł za osobę (liczba miejsc na warsztatach ograniczona) można zakupić online. Informację o wydarzeniu znajdziecie na stronie skansenu.

Kategoria: Wydarzenia