Wystawa fotografii „cuDOWNe Dzieci”

środa 15 maja 2019
 • Wystawa to cykl portretów, przedstawionych za pomocą 3 fotografii (fot. mat. organizatora)
  Wystawa to cykl portretów, przedstawionych za pomocą 3 fotografii (fot. mat. organizatora)
 • Autorką portretów jest Iwona Wilczek (fot. mat. organizatora)
  Autorką portretów jest Iwona Wilczek (fot. mat. organizatora)
 • Fotografie powstały, aby dać wyraz tolerancji dla inności (fot. mat. organizatora)
  Fotografie powstały, aby dać wyraz tolerancji dla inności (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
 • środa 15 maja 2019 - sobota 15 czerwca 2019
Gdzie: Rybnik
Emocje, ruch, mowa ciała – tak krótko można opisać wystawę fotografii wyjątkowych dzieci. Historię każdego bohatera zobaczymy na symbolicznych 3 zdjęciach. Projekt jest formą walki z wykluczeniem społecznym. Skłania do refleksji nad pojęciem inności i akceptacji we współczesnym świecie.

Autorką fotografii jest Iwona Wilczek – doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Projekt o dzieciach z Zespołem Downa to cykl portretów, przedstawionych za pomocą 3 fotografii. Jest to zabieg celowy i symboliczny. U osób z trisomią 21. pary chromosomów znajduje się dodatkowy 3. chromosom. Autorka do projektu zaprosiła symbolicznie 21 osób z Zespołem Downa. Zgłosiło się 22 małych modeli. - Wybór spośród bohaterów i odrzucenie jednego z nich byłoby wbrew przyjętej idei, byłoby wykluczeniem, z którym chcę za pomocą sztuki walczyć – podkreśla autorka.

Emocje, tolerancja i akceptacja

Portrety, które można zobaczyć są niezwykle bogate w gestykulację, mowę ciała, w wyrażanie siebie za pomocą ruchu. Mają za zadanie wywołać u odbiorcy wiele emocji. Fotografie powstały, aby dać wyraz tolerancji dla inności, a jednocześnie nie równać jej z lękiem. - Misją projektu jest również, by po obejrzeniu portretów osób z Zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem, ale pokonując własne bariery, powiedzieć im lub ich rodzicom "dzień dobry" albo najnormalniej w świecie przejść obok, tak jak mijamy setki (nie)zwykłych ludzi codziennie – opowiada Iwona Wilczek.

Wystawę „cuDOWNe Dzieci” można oglądać od 15 maja do 15 czerwca w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach (ul. 1 Maja 91B). Wstęp wolny.

Kategoria: Wydarzenia