Na Śląsku wyrośnie niezwykłe drzewo

wtorek 28 maja 2019
  • W  korzeniach drzewa umieszczono siedziska, na których będzie można odpocząć (fot. mat. pixabay)
    W korzeniach drzewa umieszczono siedziska, na których będzie można odpocząć (fot. mat. pixabay)
  • Wokół drzewa będą organizowane ciekawe wydarzenia (fot. mat. organizatora)
    Wokół drzewa będą organizowane ciekawe wydarzenia (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • wtorek 28 maja 2019 - wtorek 11 czerwca 2019
Gdzie: Katowice
Ma 3 metry wysokości i 150 liści z wygrawerowanymi hasłami. To instalacja artystyczna Matyldy Sałajewskiej - „Drzewo Klimatyczne”. Jej zadanie to zwrócenie uwagi na rolę drzew, w szczególności w miastach oraz przypomnienie o ochronie naszego klimatu. Wokół drzewa będą organizowane ciekawe wydarzenia, jak warsztaty dźwiękowe i nagrywanie słuchowiska.

Drzewo wyrośnie przed Teatrem Śląskim 28 maja o godz.13. Jego zadanie to zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym środowisku, a jest ona naprawdę istotna. Zdrowe drzewo o wysokości 10 metrów jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 118 kg tlenu - czyli prawie tyle ile zużywa w tym czasie dorosły człowiek. - Zachęcajmy więc do sadzenia drzew, a nie ich bezsensownego wycinania – podkreśla artystka Matylda Sałajewska.

Niezwykłe drzewo

„Drzewo Klimatyczne” to obiekt edukacyjny, interaktywny, wielokrotnego użytku, wykonany z wodoodpornej sklejki. Jest to obiekt mobilny, dlatego może zmieniać swoją lokalizacje i wyrastać w różnych dzielnicach miasta, na skwerach, placach czy w parkach. Ma 3 metry wysokości, a jego konary rozpinają się na szerokość 2,5 metra. Zawieszono na nich 150 liści z wygrawerowanymi hasłami propagującymi dobre nawyki proekologiczne. W jego korzeniach umieszczono siedziska, na których będzie można usiąść i odpocząć w cieniu gałęzi, skryć się przed słońcem, poczytać książkę czy gazetę, zjeść śniadanie lub po prostu uciec od zgiełku miasta i w spokoju przymknąć na chwilę oczy opierając się o stabilny pień.

Słuchowisko i wspólne czytanie

W ramach pierwszych wspólnych działań pod drzewem odbędą się „DRZEWO-STANY”. 28 maja o godz. 17 rozpoczną się warsztaty dźwiękowe, które poprowadzi Asi Mina (Joanna Bronisławska). Warsztaty połączone będą ze wspólnym czytaniem i tworzeniem słuchowiska. Akcja zakończy się koncertem Asi Miny i Wszystkich Chętnych. Fragmenty książek o drzewach odczytają aktorzy Teatru Śląskiego: Barbara Lubos i Dariusz Chojnacki.

Autorka projektu Matylda Sałajewska jest artystką działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Projekt jest realizowany we współpracy i ze środków European Climate Initiative EUKI oraz Federal Ministry for the Enviroment, Nature Conservation, Nuclear Safety. Pod drzewem będzie można odpoczywać do 11 czerwca.

Kategoria: Wydarzenia