Para buch, koła w ruch

poniedziałek 23 września 2019
  • To pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w Polsce festiwali dziedzictwa przemysłowego (fot. mat. organizatora)
    To pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w Polsce festiwali dziedzictwa przemysłowego (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 28 września 2019
Święto Pary po raz pierwszy na Śląsku. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. To okazja do przejażdżki lokomotywą parową lub piętrowym angielskim autobusem, zobaczenia potężnych maszyn napędzanych parą czy też wzięcia udziału w kreatywnych warsztatach związanych oczywiście z parą.

28 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbędzie się „Święto Pary”. To pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w Polsce festiwali dziedzictwa przemysłowego, który w całości poświęcony będzie technice parowej.

Zobacz maszyny pod parą

Najważniejszą częścią festiwalu będzie prezentacja maszyn i wynalazków zasilanych parą. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych będzie można zobaczyć m.in. potężne walce, traktor, blisko stuletnią ciężarówkę, lokomobile zasilające tartak, piłę i młyn. Pojawią się także mniejsze maszyny, jak traktor i mini walec, a na tory wjedzie lokomotywa parowa.

Warsztaty, animacje i koncerty

Impreza to również ciekawe warsztaty dla dorosłych, jak i dzieci. Na stanowisku demonstracyjnym będzie można zobaczyć doświadczenie słynnego konstruktora maszyn parowych Jamesa Watta. Dzieciaki stworzą kartonowe pojazdy. Nie zabraknie animacji i zabaw dla dzieci. Na scenie pojawią się takie zespoły, jak TakaKarma, The Jazz Elwers, Zespół Korek.

Podróż za jeden uśmiech

Do kopalni dojedziecie piętrowym angielskim autobusem z lat 40. XX w. To z kolei nawiązanie do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Charakterystyczny autobus będzie kursował przez cały dzień między dworcem autobusowym, Parkiem Wodnym a kopalnią, z przystankiem na tarnogórskim rynku. Specjalnie na ten dzień uruchomiana zostanie lokomotywa parowa LAS 49. Skład będzie kursował tradycyjnie między Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Przejażdżka jest bezpłatna.

Święto Pary odbędzie się 28 września w godz. 10-22 na terenie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach (ul. Szczęść Boże 81). Informację znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb. 

Kategoria: Wydarzenia