Pan Kleks powraca!
- czwartek 5 grudnia 2019
W Bajce Pana Kleksa zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się dzieciom nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata. Bajka inspiruje, rozbudza ciekawość, miłość do książek, a także aktywizuje rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu.
Pan Kleks – kultowy superbohater
Głównym symbolem Bajki Pana Kleksa jest sam Pan Kleks, Wielki Czarodziej i Nauczyciel. Stworzył go Jan Brzechwa, a w latach 80. XX wieku, a przywrócił zbiorowej wyobraźni Krzysztof Gradowski, tworząc serię filmów o przygodach Ambrożego Kleksa. - Chcemy, aby Pan Kleks, kultowy superbohater, na nowo został odkryty przez najmłodszych. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Piotra Fronczewskiego, który w filmach Krzysztofa Gradowskiego wskrzesił Wielkiego Profesora i spowodował, że historię wykreowaną w roku 1946 przez Jana Brzechwę do dziś kochają 40-latkowie, ich rodzice i dzieci – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca Bajki Pana Kleksa.
8 stref tematycznych
Bajka Pana Kleksa obejmuje przestrzeń ponad 1000 m2 i jest podzielona na 8 stref tematycznych. Są to: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Pan Kleks, podobnie jak w książkowej Akademii, zabiera dzieci w podróż śladami swoich przygód i pokazuje, że zdobywanie wiedzy może być pasjonującym przeżyciem. Przewodnikiem po poszczególnych częściach Bajki jest głos samego Piotra Fronczewskiego.
Ostatni Rezerwat Przyrody
To przestrzeń, która otwiera i zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami, można tu też poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.
Kraina Szpaka Mateusza
W Krainie Szpaka Mateusza znajdują się dwie podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach, a na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów. Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków oraz liczne stanowiska, przy których będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy czy usłyszeć, co skrywają furtki do bajek. To strefa kreatywności, otwartości, ćwiczenia pamięci, rozwijania umiejętności plastycznych i miłości do książek.
Królestwo Bajdocji
Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa” jest podzielona na 3 części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży. Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne. W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, a nawet stawiania żagli na statku.
Planeta Fantazja
Została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II, na pokładzie którego zwiedzających czekają szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy sprawdzające siłę, szybkość i refleks. Dzieci będą mogły schować się w kosmicznej kapsule, usiąść w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych. W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność i uczą się ekologii.
Bajka Pana Kleksa – Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy mieści się w zabytkowej Fabryce Porcelany (ul. Porcelanowa 23) w Katowicach. Jej otwarcie nastąpi 5 grudnia o godz. 10.