Betlejki i szopki z Azji i ze Śląska

środa 18 grudnia 2019
  • 26 grudnia wstęp na wystawę szopek będzie bezpłatny (fot. mat organizatora)
    26 grudnia wstęp na wystawę szopek będzie bezpłatny (fot. mat organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 12 grudnia 2019 - niedziela 2 lutego 2020
Gdzie: Bytom
Betlyjka była nieodłącznym elementem wystroju śląskich domów. Jak wyglądała? O tym przekonacie się odwiedzając Muzeum Górnośląskie. Tradycyjne szopki będzie można porównać z tymi pochodzącymi z Azji.

Wystawę szopek, gwiazd kolędniczych i betlejek można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Na Śląsku betlyjka była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów. Wyglądem nawiązywała do tych wystawianych w kościołach, składała się ze stajenki oraz figurek Świętej Rodziny, Trzech Królów, pastuszków z owieczkami, z czasem była wzbogacana o nowe postacie. Wystawa to również szopki z Azji, które użyczyło Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego w Sali Kolumnowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul. Korfantego 34). 26 grudnia wystawę będzie można zobaczyć bezpłatnie. Informacja dostępna jest na stronie muzeum.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Ferie w woj. śląskim rozpoczną się 13, a zakończą 26 stycznia. Jak je spędzić? Znaleźliśmy kilka ciekawych propozycji, m.in. zimowiska na zamku, obozy narciarskie w Tatrach, piłkarskie wyłaniające zawodników do sparingów z Bayernem Monachium czy naukowe z rurociągami parowymi i pneumatycznym ping-pongiem.

Ferie 2020 – najciekawsze propozycje stacjonarne i wyjazdowe