Autyzm u dziewczynek - poradnik dla rodziców

piątek 1 kwietnia 2022
  • fot. mat. prasowe Lucky Mind
    fot. mat. prasowe Lucky Mind
Patronat silesiadzieci.pl
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to dobry moment, by poświęcić chwilę na zrozumienie czym właściwie jest autyzm. Nawet jeśli temat nie dotyczy nas bezpośrednio, to ludzie zmagający się z tym spektrum żyją wokół nas. Dlatego, właśnie dziś, polecamy Wam bezpłatny poradnik poruszający temat autyzmu.

„Dziewczynki i kobiety w spektrum autyzmu” to kolejny specjalistyczny poradnik dla rodziców i nauczycieli przybliżający trudny temat autyzmu. Tym razem autorzy skupiają się na dziewczynkach, u których spektrum autyzmu występuję rzadziej, a stereotyp nieśmiałej dziewczynki znacząco utrudnia odpowiednie ich zdiagnozowanie.

Dziewczynka-kameleon

Wystarczy przejrzeć poradnik, by poznać wyznaczniki, cechy, którymi autystyczne dziewczęta wyróżniają się na tle tych neurotypowych. Może to mieć związek z hobby, dietą, relacjami z bliskimi czy równieśnikami. Różnorodna tematyka artykułów pozwala czytelnikom spojrzeć na problem szerzej, wyjść poza stereotyp, a dzięki temu zauważyć zachowania, które mogą być warte skonsultowania ze specjalistą. Ewa Pocięgiel, jedna z ekspertek, pisze o dziewczynkach-kameleonach, które mimo zaburzeń robią, co w ich mocy, by spełniać oczekiwania otoczenia. Niejednokrotnie są one diagnozowane dopiero w dorosłym życiu, a czasem nigdy nie dostają szansy na diagnozę i specjalistyczną pomoc. Warto poznać te cechy, by pomóc dziewczynkom w naszym otoczeniu, a także budować w sobie zrozumienie dla osób z tym zaburzeniem.

Matka-ekspertka

Nikt nie zna swojego dziecka, tak dobrze jak matka. Jednak to często najbliżsi wypierają myśl o jakimkolwiek zaburzeniu mogącym dotykać ich dziecka. Dlatego szczególną uwagę warto zwrócić na rozmowę zawartą w poradniku, w którym terapeutki opowiadają o swoim prywatnym doświadczeniu wychowania córek z autyzmem. Warto poznać też rozmowę z Julią, nastolatką w spektrum, która opowiada o swoich codziennych problemach.

Pierwszy krok - wiedza

Na stronie Luckymind.pl możecie znaleźć zarówno ten, jak i dwa inne przewodniki przybliżające temat spektrum autyzmu. Wszystkie te publikacje dostępne są za darmo. Poradniki te, to pierwszy krok, lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, nauczyciela, opiekuna. Dają ona podstawowe narzędzia i wskazówki, które pozwolą rozpoznać potrzebę spotkania się z odpowiednim specjalistą.

Kategoria: Recenzje książek