Niedzielny obiad po śląsku ze szczyptą nowoczesności

czwartek 29 lutego 2024
  • Żeberka marynowane w miodzie (fot. mat. prasowe)
    Żeberka marynowane w miodzie (fot. mat. prasowe)
  • Rolada z oryginalnymi dodatkami (fot. mat. prasowe)
    Rolada z oryginalnymi dodatkami (fot. mat. prasowe)
Kuchnia śląska jest bardzo smaczna i sycąca – doskonała na chłodne dni. Obecnie mamy możliwość próbowania potraw z całego świata. Uwielbiamy nowe smaki, które nas zaskakują. Warto połączyć kuchnię nowoczesną z tradycyjną, tworząc wyjątkowe potrawy na specjalne okazje. 

Do przygotowania tradycyjnych potraw śląskich będziemy potrzebowali dobrej jakości mięso wołowe lub wieprzowe oraz boczek surowy – promocja pozwoli nam zaoszczędzić na wielu składnikach. Boczek i mięsa znajdziecie w Gazetkowo.pl.

W kuchni śląskiej często używane są ziemniaki do obiadu np. pod postacią puree lub klusek śląskich. Popularnym warzywem na Śląsku jest kapusta biała – także kiszona, oraz mało popularna w innych rejonach Polski modra kapusta. Jak przy ich pomocy ugotować nowoczesne dania nawiązujące do kuchni śląskiej? Wystarczy odrobinę poeksperymentować...

Rolady śląskie, puree z zielonego groszku oraz sos chrzanowy z żurawiną

Rolady śląskie najczęściej są przygotowywane z mięsa wołowego. Możemy także sięgnąć po dobry kawałek mięsa wieprzowego. Mięso kroimy na grube plastry i rozbijamy. Następnie smarujemy je musztardą, przyprawiamy solą oraz pieprzem, nakładamy pocięty w kostkę boczek, drobno pokrojone ogórki kiszone oraz posiekaną cebulę i zwijamy w ruloniki. Rolady podsmażamy, a następnie dusimy do miękkości. Aby nadać im zupełnie innego wymiaru, możemy podać je z delikatnym puree z zielonego groszku oraz z sosem chrzanowym z żurawiną. Nie bez znaczenia jest sposób podania – niewielkie porcje będą wyglądały wykwintnie na eleganckich talerzach. 

Ciapkapusta z pieczonymi żeberkami marynowanymi w miodzie 

Ciapkapusta (znana także pod nazwą panczkraut) to popularne danie na śląsku. Jest to puree ziemniaczane z dodatkiem kiszonej kapusty oraz boczku – bardzo treściwe oraz rozgrzewające. Najczęściej podajemy je z kotletami mielonymi tzw. kaminandlami. Podając je z pieczonymi żeberkami marynowanymi w miodzie, ciemnym sosem pieczeniowym oraz kleksem konfitury z żurawiny stworzymy smaczne oraz sycące danie – idealne na niedzielny obiad. 

Kartoflanka z szaszłykami z krewetek

Wykwintna kartoflanka? Czy to możliwe? Tradycyjna zupa ziemniaczana to grubo pokrojone warzywa tj. ziemniaki, marchewka oraz seler. Znajdziemy w niej także pora, cebulę oraz czosnek. Wkładka to pożywana kiełbasa raz boczek. Jak zrobić z tego nowoczesne danie? Możemy zmiksować wszystkie warzywa na gładką masę oraz doprawić mleczkiem kokosowym i cytryną. Zamiast wkładki z mięsa świetnie sprawdzą się szaszłyki z krewetek. Miseczka kartoflanki z apetycznymi szaszłykami ułożonymi na brzegu naczynia oraz z odrobiną szafranu będzie prezentowała się wyśmienicie. Przypadnie ona do gustu nawet najbardziej wymagającym gościom. 

Kategoria: Przepisy kulinarne

Zobacz także

Macie wrażenie, że Wasze śniadania są nudne? Jajecznica, kanapki lub zupa mleczna z płatkami z marketu z dużą ilością cukru... Warto urozmaicić rodzinną dietę i spróbować czegoś nowego, co jednocześnie będzie zdrowszą alternatywą dla znanych przepisów. 

Pomysły na pożywne i smaczne śniadania