Komunie Święte odwołane

środa 29 kwietnia 2020
  • W wielu parafiach możliwe będzie indywidualnego przystąpienia dziecka do I Komunii Świętej (fot. pixabay)
    W wielu parafiach możliwe będzie indywidualnego przystąpienia dziecka do I Komunii Świętej (fot. pixabay)
Zbliża się maj, okres Pierwszych Komunii Świętych. Pandemia koronawirusa wymusiła ich odwołanie. Jednym z najczęstszych proponowanych nowych terminów jest wrzesień. Dziecko może też przystąpić do sakramentu indywidualnie.

Archidiecezja Katowicka odwołała wszystkie Pierwsze Komunie, aż do czasu ustania epidemii. Podjęta decyzja była uzależniona od powrotu dzieci do szkół. Jednak komunie w indywidualnych przypadkach mogą się odbyć.

Decyzję podejmuje rodzic

Rodzice mogą zdecydować się na indywidualne przystąpienie dziecka do sakramentu. Msza będzie miała charakter rodzinny. Wówczas rodzice umawiają się z kapłanem na konkretny dzień i godzinę. W komunikacie arcybiskupa Skworca czytamy: "Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę". Taką decyzję podjęła Agnieszka, mama Adama – Tak naprawdę nie wiemy, jak sytuacja z koronawirusem będzie wyglądała we wrześniu i czy Komunia w ogóle odbędzie się w tym roku. Już ustaliłam termin z proboszczem i wysyłam syna indywidualnie. Spotkamy się w najbliższym, rodzinnym gronie, a imprezę zawsze można urządzić w późniejszym terminie – mówi.

Nowe terminy

Diecezja Gliwicka informuje, że "Sakramenty Bierzmowania i Pierwszej Komunii Świętej zostaną wznowione po 31 sierpnia. Szczegółowy harmonogram zostanie opracowany i podany do wiadomości po zluzowaniu ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe". W parafiach najczęstszym wybieranym nowym terminem jest wrzesień. - Nasza komunia odbędzie się w ostatnią niedzielę września. Od razu poinformowano nas, że termin może ulec zmianie jeżeli epidemia będzie nadal trwać – mówi mama Leny.

Co z przyjęciem?

Komunie to również przyjęcia - Co prawda mamy nowy termin w restauracji. Jednak to jedna wielka niewiadoma. Właściciel już podkreślił, że jego sytuacja jest naprawdę ciężka, a do września jeszcze daleko. Wszystko zależy od ponownego ich otwarcia – opowiada mama Tymoteusza. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział otwarcie lokali gastronomicznych w trzecim etapie odmrażania gospodarki. Nie podano jednak konkretnych dat. Dodatkowo dochodzą koszty związane z nowymi ubraniami komunijnymi. Dzieci rosną wyjątkowo szybko, do września wszystko będzie za małe – podkreślają mamy.

 

Kategoria: Wiadomości