Osiem małych planet

czwartek 28 maja 2020
  • „Osiem małych planet” to książka autora serii Uniwersytet Malucha (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    „Osiem małych planet” to książka autora serii Uniwersytet Malucha (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Forma tej barwnej kartonówki - ogromna dziura, która z każdą kartą się zmniejsza - zachwyci dzieci (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Forma tej barwnej kartonówki - ogromna dziura, która z każdą kartą się zmniejsza - zachwyci dzieci (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Słońce jest zawsze w centrum układu (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Słońce jest zawsze w centrum układu (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Układ Słoneczny to temat, który bardzo interesuje młodych odkrywców. Dzięki wspólnej lekturze „Ośmiu małych planet” możesz zainteresować tematyką kosmosu nawet najmłodsze brzdące.

„Osiem małych planet” to książka autora serii Uniwersytet Malucha, która już dwukrotnie pojawiała się w naszych recenzjach: „Fizyka jądrowa i kosmiczne podróże dla malucha" oraz „Po co dzieciom teoria względności". Jednak ta książka ma nieco odmienny charakter. Zamiast prostych rysunkowych schematów i krótkich zdań, znajdziemy tu moc kolorów i rymowany, wesoły tekst.

Książka z dziurą

Forma tej książki zachwyci dzieci. Dzięki okrągłym dziurom wyciętym w kolejnych stronach tej kartonówki Słońce wciąż pozostaje w centrum układu. Lekturę zaczynamy od Neptuna, którego orbita, jak i okrąg obejmujący Słońce, są największe. Z każdą stroną zbliżamy się do centrum, a otwór staje się coraz mniejszy. Jest to nie tylko pomysłowe, ale też świetnie nawiązuje do budowy Układu Słonecznego.

Wesołe Planety

W tej książce od Media Rodzina zachwycają głównie ilustracje, które wypełniają całe karty. Granatowe tło obrazuje kosmiczną przestrzeń, w której roi się od uroczych i uśmiechniętych ciał niebieskich. Każda rozkładówka przedstawia kolejną planetę wraz z jej charakterystyczną cechą. Dzięki temu książka nie jest przeładowana informacjami zbyt trudnymi dla najmłodszych i stanowi świetny wstęp do dalszych poszukiwań i pogłębiania tej wiedzy.

Wierszem w kosmosie

Uran jest najzimniejszy, Saturn ma pierścienie, a Mars jest czerwony od piasku i pyłu - to wystarczające informacje dla tych, którzy dopiero odkrywają fascynujące bogactwo kosmosu. Wierszowany tekst bardzo przyjemnie brzmi w trakcie głośnej lektury i dzieci już po kilkukrotnym czytaniu dopowiadają końcówki wersów. Nam „Osiem małych planet” bardzo przypadło do gustu. To świetna propozycja dla najmłodszych czytelników.

Kategoria: Recenzje książek