Wychowanie w duchu prostoty

czwartek 11 czerwca 2020
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Chcielibyśmy, by rodzicielstwo wyglądało tak, jak na okładce tej książki, by każdy rodzinny dzień upływał naszym dzieciom szczęśliwie. Choć cel wydaje się nieosiągalny, to dzięki wskazówkom autorów „Wychowania w duchu prostoty” możemy znacząco zbliżyć się do wyśnionego ideału.

„Wychowanie w duchu prostoty” to poradnik, który w Polsce ukazał się dzięki wydawnictwu Samo Sedno. Autorzy w bardzo szczegółowy sposób przeanalizowali wiele elementów życia rodzinnego i przedstawili w jaki sposób wprowadzić  w nich reguły minimalizmu.

Mniej znaczy więcej

Rady zamieszczone w tym poradniku mogą się wydawać absurdalne. Jaki cel ma mieć wyrzucanie zabawek, upraszczanie domowego menu, wyłączanie telewizora i rezygnacja z dodatkowych zajęć? Przeglądając książkę pobieżnie można odnieść wrażenie, że twórcy poradnika najchętniej wysłaliby ludzi w odludny zakątek, gdzie uprawialiby ziemię, a  wieczory spędzali na wspólnych opowieściach przy ognisku. Nic bardziej mylnego! Zagłębiając się w lekturę dostrzeżemy jak drobne zmiany w codziennym życiu mogą radykalnie zmienić otaczającą nas rzeczywistość.

Plan minimum

Celem książki nie jest rozwiązywanie konkretnych rodzicielskich problemów. Jednak w trakcie lektury niejednokrotnie odniesiesz przeczytane historie do własnego życia i odkryjesz, że pewne drobne zmiany mogą zadziałać też w Waszym domu. Znajdziecie tu wiele prostych wskazówek dotyczących upraszczania planu dnia, otoczenia, a nawet relacji, które dotyczącą Waszego życia rodzinnego. Autorzy podkreślają, że z powodzeniem możesz wykorzystać tylko część z nich i dostosować je tak, by pasowały do Waszej rodziny.

Proste jest lepsze

Autorzy w cudowny sposób przekonują, że dzieci potrzebują wolnego czasu, by się nudzić, a przewidywalność i rutyna dają im poczucie bezpieczeństwa. Dzięki tej książce sami znajdziecie chwilę, by wziąć głębszy oddech i dostrzeżecie, że minimalizm w codziennym życiu pozwala na pojawienie się wolnej przestrzeni - przestrzeni na spokój, relaks i bycie razem.

Kategoria: Recenzje książek