Filozofia Montessori, angielski i dogoterapia – powstał nowy żłobek na Śląsku

środa 17 czerwca 2020
  • Do dyspozycji dzieci jest wiele ciekawych zabawek - większość wykonanych z drewna (fot. mat. żłobka)
    Do dyspozycji dzieci jest wiele ciekawych zabawek - większość wykonanych z drewna (fot. mat. żłobka)
  • Drewniane zabawki cechuje prostosta, co wpływa na rozwój kreatywności u dzieci (fot. mat. żłobka)
    Drewniane zabawki cechuje prostosta, co wpływa na rozwój kreatywności u dzieci (fot. mat. żłobka)
  • Przestronne, jasne sale niebawem zapełnią się dziećmi (fot. mat. żłobka)
    Przestronne, jasne sale niebawem zapełnią się dziećmi (fot. mat. żłobka)
To placówka inna niż wszystkie. Drewniane zabawki, wyposażenie sprzyjające integracji sensorycznej, zajęcia, dzięki którym dzieci będą poznawać język angielski, rozwijać się ruchowo, intelektualnie, emocjonalnie i społecznie m.in. z psim terapeutą - to tylko niektóre atuty tego miejsca.

Niepubliczny Żłobek Słonik znajduje się przy ul. Rolnej 14 w Katowicach. Jego oficjalne otwarcie nastąpi 1 sierpnia. Motywem przewodnim placówki jest pedagogika Marii Montessori. Jedna z trzech 24-osobowych grup będzie prowadzona zgodnie z filozofią montesoriańską, a w dwóch pozostałych będą zachowane elementy tej pedagogiki.

Metoda Montessori od najmłodszych lat

Maria Montessori nie miała wątpliwości, że pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe dla dalszego rozwoju. Jednym z głównych założeń pedagogiki Montessori jest stwierdzenie, że każde dziecko jest wyjątkowe i należy dać mu możliwość działania, odpowiednio do jego wieku, umiejętności, a także specyficznej wrażliwości, by mogło się prawidłowo rozwijać. Żłobek Słonik właśnie tą filozofią się kieruje: - W naszej pracy najważniejsze miejsce zajmuje dziecko. Istotna jest codzienna obserwacja, dzięki której możemy zaproponować dziecku zabawę, zgodnie z tym, czym w danym momencie się interesuje tak, aby pobudzać jego ciekawość i sprzyjać jego rozwojowi – mówi Elżbieta Nowina-Konopka, dyrektor Niepublicznego Żłobka Słonik.

Drewniane zabawki, ciekawe zajęcia

Do dyspozycji dzieci w Słoniku jest wiele ciekawych zabawek - większość wykonanych z drewna o stonowanych barwach. – Drewniane zabawki cechuje prostota, dzieci nie rozprasza krzykliwość barw lub dźwięków, co wpływa na ich kreatywność i spokojny rozwój – dodaje Elżbieta Konopka. Nowy żłobek został również wyposażony w wiele pomocy z dziedziny integracji sensorycznej, ważnych dla dzieci o wysokiej wrażliwości na dotyk, sprzyjających stymulacji motoryki małej oraz rozwijających wyobraźnię. Do dyspozycji dzieci będzie również duży plac zabaw. Wśród zajęć dodatkowych wyróżnić można: plastyczne, rytmiczno-muzyczne, język angielski oraz psią edukację. Wszystkie zajęcia prowadzone będą cyklicznie, raz w tygodniu.  

Projekt unijny

- Powstanie żłobka powiodło się dzięki projektowi unijnemu i dotacji z funduszy europejskich. Projekt będzie realizowany przez 2 lata - do lipca 2022 roku. Każde dziecko może wziąć w nim udział, czyli skorzystać z dotacji, przez okres 12 miesięcy. W tym czasie czesne wynosić będzie zaledwie 360 zł miesięcznie – wyjaśnia dyrektor placówki. Dofinansowanie ma na celu wspomóc rodziców powracających na rynek pracy oraz zapobiec utracie pracy z powodu konieczności opieki nad dzieckiem. Żłobek, w ramach czesnego, zapewnia wszystkie środki higieniczne i pielęgnacyjne, zajęcia dodatkowe, a także wyżywienie: śniadanie, 2. śniadanie, obiad i podwieczorek. Nie ma opłaty wpisowej.

Zapisów można dokonywać pod numerem tel. 663 881 331 lub mailowo: kontakt@slonik.katowice.pl. Więcej o placówce przeczytacie na stronie: słonik.katowice.pl.

Kategoria: Wiadomości