Lody z mleka matek pomogą w walce z Covid?

poniedziałek 19 października 2020
W mleku kobiet, które przeszły koronawirusa znaleziono przeciwciała. Zdaniem holenderskich lekarzy mogą one ochronić nas przed zakażeniem. Medycy chcą dodawać pokarm m.in. do lodów, które trafią do seniorów.

Niecodzienny projekt walki z Covid-19 będzie realizowany przez szpital Emma Kinderziekenhuis w Amsterdamie. Holenderscy lekarze chcą wykorzystać przeciwciała z mleka kobiet podając je osobom narażonym na koronawirusa. Do placówki zgłosiło się już ok. 7,5 tys kobiet, chętnych oddać swoje mleko.

Lody z mleka mam

Kobiece mleko to jedne z najważniejszych źródeł składników odżywczych dla dzieci. Zaspakaja nie tylko głód maluszka, ale również zapewnia jego prawidłowy rozwój i stanowi ochronę przed infekcjami. Teraz holenderscy specjaliści zauważyli, iż w mleku kobiet, które przeszły koronawirusa znajdują się przeciwciała. Chcą je wykorzystać do ochrony przed chorobą. W planach mają m.in. produkcję lodów. Co ważne, przeciwciała nie znikają nawet po pasteryzacji. Jak podkreśla dyrektor szpitala Hans van Goudoever w rozmowie z serwisem intenetowym gazety Algemenn Dagblad „mleko po spożyciu przyczepia się do naszych błon śluzowych, co pozwala na atakowanie cząsteczek wirusa zanim przedostanie się on w głąb naszego organizmu”.

Pomoc dla starszych i ciężko chorych

W początkowej fazie testów lody będą podawane m.in. osobom starszym w domach opieki. Na razie nie wiadomo, czy metoda okaże się skuteczna, by to sprawdzić potrzebny jest czas i dodatkowe badania.

Kategoria: Zdrowie