Od soboty (4 grudnia) można już korzystać z tyskich lodowisk sezonowych. W tym roku tylko w dwóch miejscach. Zabawa jest bezpłatna. Są pewne ograniczenia związane z pandemią.
COVID-19
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe obostrzenia m.in. obowiązkowe szczepienie dla nauczycieli oraz zdalną naukę. „Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach” - podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraśka. Co z przedszkolami i żłobkami? Zobaczcie.
Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile. Przekłada się to również na obecność dzieci w szkołach i przedszkolach. 4 listopada już w 240 placówkach na Śląsku klasy miały lekcje online. Minister edukacji i nauki nadal podkreśla, że nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej.
Sytuacja związana z pandemią jest trudna. Do codziennych doniesień o nowych zachorowaniach dochodzą: ograniczone kontakty społeczne, zdalna nauka, monotonia dnia codziennego - to nie napawa optymizmem. U dzieci może się to przerodzić w trudności z komunikacją, samodzielnością i motywacją. Rodzice wpadają w pułapkę frustracji, zmęczenia i poczucia beznadziejności. Co zrobić, by "wyjść z tego cało"?
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ewentualnym powrocie do szkół dzieci zaraz po feriach. W pierwszej kolejności będą to klasy 1-3. Zapowiedział również testy przesiewowe dla nauczycieli.
Maseczka to w tej chwili znak rozpoznawczy naszego codziennego życia, który prawdopodobnie zostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Przed Covid-19 trzeba chronić siebie i innych. Czy myśleliście kiedyś, co dzieje się z Waszą skórą pod maseczką? Warto to sprawdzić i odpowiednio zabezpieczyć tę część twarzy.
Ponad 2200 e-booków, a wśród nich pozycje dla dzieci i młodzieży, znajdziecie w zbiorach Biblioteki Śląskiej oraz 22 innych bibliotekach województwa śląskiego. To świetna alternatywa dla czytelników, zwłaszcza teraz, gdy biblioteki są zamknięte z powodu Covid-19.
W tym trudnym czasie rozmowa z dzieckiem jest bardzo potrzebna i ważna. Jak rozmawiać z pociechą, aby wytłumaczyć, co się dzieje i jednocześnie ją uspokoić? Czy kontakty z rówieśnikami online są potrzebne, a może wybrać rodzinne zabawy – gry planszowe czy wspólne gotowanie?
W przeciągu ostatnich kilku tygodni cały proces edukacji został wywrócony do góry nogami. Teraz w dużej mierze to na rodzicach spoczywa obowiązek nauczania dzieci. A sposób organizacji i motywacji do nauki spędza im sen z powiek. Zobaczcie, co w tej sytuacji radzi Jolanta Wiśniewska, edukator domowy.
Nie żyje 4-miesięczny niemowlak zakażony koronawirusem. Zmarł w szpitalu w Katowicach. To najmłodsza, jak dotąd ofiara Covid-19 w Polsce. Dziś w województwie śląskim odnotowano 2407 nowych przypadków zakażeń.
71 laptopów zostanie przekazane dzieciom z wielodzietnych rodzin, aby umożliwić im naukę zdalną w czasie pandemii. Po powrocie do tradycyjnej edukacji zasilą one sprzęt podstawówek i będą wykorzystywane w czasie lekcji.
Padają kolejne rekordy zakażeń. W związku z tym rządzący podjęli decyzję - od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Co to oznacza dla uczniów? Od poniedziałku w klasach od 4 do 8 będzie zdalna nauka.
W mleku kobiet, które przeszły koronawirusa znaleziono przeciwciała. Zdaniem holenderskich lekarzy mogą one ochronić nas przed zakażeniem. Medycy chcą dodawać pokarm m.in. do lodów, które trafią do seniorów.
Strony |