Cztery królestwa - opowieść snuta w cieniu drzew

czwartek 7 września 2023
  • Wspólna lektura na pewno zainteresuje już sześciolatki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Wspólna lektura na pewno zainteresuje już sześciolatki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  •  To historie uniwersalne, idealne dla miłośników baśniowych klimatów (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    To historie uniwersalne, idealne dla miłośników baśniowych klimatów (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Ta opowieść jest trochę jak legenda, trochę jak baśń, jak bajka opowiadana przez bajarkę z minionej epoki. Jeśli chcecie poznać całkowicie zmyślony świat w klimacie naszych słowiańskich, ludowych podań koniecznie sięgnijcie po „Cztery królestwa. Początek.”

„Cztery królestwa. Początek” to niewielkich rozmiarów powieść autorstwa Katarzyny Pająk-Zjawińskiej. Książkę wydało Novae Res, a historię wzbogacają ilustracje Agnieszki Błachuty.

Początek Sagi

Sposób w jaki autorka snuje opowieść przypomina bardziej zapis zasłyszanej gdzieś historii, niż klasyczną powieść. Czytając ma się wrażenie, że dostaliśmy do rąk kronikę dawnych słowiańskich ludów, gdzie chronologicznie opisano kolejne losy najważniejszych członków wielkich rodów. Historie nie są skomplikowane i w trakcie wspólnej lektury na pewno zainteresują już sześciolatki. Jednak fabuła jest bardzo uniwersalna i może być to ciekawa samodzielna lektura również dla starszych czytelników. Opowieść o Drzewnym Ludzie, którego losy związane były z owocowymi drzewami czy o wędrówce przyjaciół, którzy stali się twórcami czterech królestw to historie uniwersalne, idealne dla miłośników baśniowych klimatów.

Baśnie i legendy w słowiańskim klimacie

Historie budowania królestw, opisy ważnych miejsc i symboli oraz ich historii, to jak legendy ułożone wokół tego zmyślonego świata. Jest w tym coś wyjątkowo przyjemnego, dobrze znanego dorosłym czytelnikom ze starych książek. Motywy podróży, miłości, przeznaczenia, klątwy, przemijania - to typowe baśniowe wątki, które w opowieści Katarzyny Pająk-Zjawińskiej odżywają w formie przystępnej i atrakcyjnej dla współczesnych dzieci. W tekście brak trudnych archaizmów czy zachowań bohaterów niezrozumiałych i dziwnych dla współczesnych czytelników.

Opowieść bajarki

Na końcu książki autorka-bajarka wyjaśnia wiele źródeł swoich inspiracji, a przede wszystkim zaprasza do lektury kolejnej książki. „Cztery królestwa. Początek”, to prawdziwy początek baśniowej sagi, a losy kolejnych pokoleń czterech rodów poznamy sięgając po „Baśnie czterech królestw”. 

Kategoria: Recenzje książek