Self-reg dla maluchów

poniedziałek 3 czerwca 2019
  • W książce znajdziemy informacje o metodach samoregulacji (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    W książce znajdziemy informacje o metodach samoregulacji (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Każdy z rozdziałów zawiera opowiadanie oraz kilkustronicowe omówienie skierowane do rodzica (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Każdy z rozdziałów zawiera opowiadanie oraz kilkustronicowe omówienie skierowane do rodzica (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Bohaterowie opowiadań ukazują chwile z codziennego życia (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Bohaterowie opowiadań ukazują chwile z codziennego życia (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
„Self-reg. Opowieści dla dzieci. O tym, jak działać gdy emocje biorą górę” to książka, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Dzięki metodzie samoregulacji udało mi się inaczej spojrzeć na „złe” zachowania moich dzieci, łatwiej mi się je wycisza, sama też lepiej radzę sobie z codziennym stresem. Ale jak o neurobiologii, stresorach i układzie limbicznym mówić do dzieci?

Jestem ogromną fanką metody samoregulacji, którą poznałam dzięki książkom dr Shankera. Jego książki mają naukowy charakter i nie są lekką lekturą, dlatego z ciekawością zajrzałam do książki Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która postanowiła tę wiedzę przekazać maluchom.

Książka dla rodziny

Najlepsze w tej książce jest to, że autorka nie zwraca się tylko do dzieci. Jako osoba kompetentna w tej dziedzinie, wie dobrze, że stres i trudne emocje dotyczą wszystkich i odpowiednie podejście może pomóc całej rodzinie. Dlatego każdy z siedmiu rozdziałów książki zawiera opowiadanie oraz kilkustronicowe omówienie skierowane do rodzica.

Kuba i Lenka pomogą maluchom

Kuba i Lenka, to bohaterowie opowiadań, które ukazują chwile z codziennego życia. Bardzo podoba mi się, że Kuba jest chłopcem spokojnym i wrażliwym, a Lenka to żywiołowa i przebojowa dziewczynka. Dzięki temu na te same sytuacje reagują odmiennie. Jak poradzić sobie ze złością, zmęczeniem, rozczarowaniem, nowym otoczeniem? W trakcie lektury dzieci dowiedzą się, że nie tylko dla nich codzienne sytuacje są wyzwaniem, spojrzą na siebie przychylniej i zasypią rodzica setką opowieści, gdy czuli się podobnie jak bohaterowie.

Wskazówki dla rodzica

Już same opowiadania pozwolą rodzicom wiele zrozumieć, pokażą bogaty świat emocjonalny ich dzieci i przyczyny niezrozumiałego marudzenia, histerii czy lęków. We fragmentach skierowanych do rodziców autorka w prostych słowach analizuje fabułę, by rodzice mogli zrozumieć zachowania swoje i dzieci oraz dowiedzieć się jak na nie reagować, by pomóc dziecku.

Moim zdaniem ta lektura to świetne wprowadzanie do self-reg. Nie każdy jest w stanie przebrnąć przed naukowe publikacje, a tu prostym językiem przekazane zostały najważniejsze informacje. Jeśli więc nie wiesz, że stresem i nadmiernym pobudzeniem można się zarazić albo, że dziecko, na które nakrzyczysz wcale nie staje się grzeczne, lecz przeżywa paraliżujący go stres, to koniecznie zapoznaj się z tą lekturą. A jeśli dobrze znasz self-reg, a masz dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, to będziesz zachwycony wspólną lekturą tych opowiadań i tym, jak wiele wsparcia da to Twojemu dziecku.

Kategoria: Recenzje książek