Self-reg dla maluchów

poniedziałek 3 czerwca 2019
  • W książce znajdziemy informacje o metodach samoregulacji (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    W książce znajdziemy informacje o metodach samoregulacji (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Każdy z rozdziałów zawiera opowiadanie oraz kilkustronicowe omówienie skierowane do rodzica (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Każdy z rozdziałów zawiera opowiadanie oraz kilkustronicowe omówienie skierowane do rodzica (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Bohaterowie opowiadań ukazują chwile z codziennego życia (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Bohaterowie opowiadań ukazują chwile z codziennego życia (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
To książka, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Dzięki metodzie samoregulacji udało mi się inaczej spojrzeć na „złe” zachowania moich dzieci, łatwiej mi się je wycisza, sama też lepiej radzę sobie z codziennym stresem. Ale jak o neurobiologii, stresorach i układzie limbicznym mówić do dzieci?

Jestem ogromną fanką metody samoregulacji, którą poznałam dzięki książkom dr Shankera. Jego książki mają naukowy charakter i nie są lekką lekturą, dlatego z ciekawością zajrzałam do książki Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która postanowiła tę wiedzę przekazać maluchom.

Książka dla rodziny

Najlepsze w tej książce jest to, że autorka nie zwraca się tylko do dzieci. Jako osoba kompetentna w tej dziedzinie, wie dobrze, że stres i trudne emocje dotyczą wszystkich i odpowiednie podejście może pomóc całej rodzinie. Dlatego każdy z siedmiu rozdziałów książki zawiera opowiadanie oraz kilkustronicowe omówienie skierowane do rodzica.

Kuba i Lenka pomogą maluchom

Kuba i Lenka, to bohaterowie opowiadań, które ukazują chwile z codziennego życia. Bardzo podoba mi się, że Kuba jest chłopcem spokojnym i wrażliwym, a Lenka to żywiołowa i przebojowa dziewczynka. Dzięki temu na te same sytuacje reagują odmiennie. Jak poradzić sobie ze złością, zmęczeniem, rozczarowaniem, nowym otoczeniem? W trakcie lektury dzieci dowiedzą się, że nie tylko dla nich codzienne sytuacje są wyzwaniem, spojrzą na siebie przychylniej i zasypią rodzica setką opowieści, gdy czuli się podobnie jak bohaterowie.

Wskazówki dla rodzica

Już same opowiadania pozwolą rodzicom wiele zrozumieć, pokażą bogaty świat emocjonalny ich dzieci i przyczyny niezrozumiałego marudzenia, histerii czy lęków. We fragmentach skierowanych do rodziców autorka w prostych słowach analizuje fabułę, by rodzice mogli zrozumieć zachowania swoje i dzieci oraz dowiedzieć się jak na nie reagować, by pomóc dziecku.

Moim zdaniem ta lektura to świetne wprowadzanie do self-reg. Nie każdy jest w stanie przebrnąć przed naukowe publikacje, a tu prostym językiem przekazane zostały najważniejsze informacje. Jeśli więc nie wiesz, że stresem i nadmiernym pobudzeniem można się zarazić albo, że dziecko, na które nakrzyczysz wcale nie staje się grzeczne, lecz przeżywa paraliżujący go stres, to koniecznie zapoznaj się z tą lekturą. A jeśli dobrze znasz self-reg, a masz dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, to będziesz zachwycony wspólną lekturą tych opowiadań i tym, jak wiele wsparcia da to Twojemu dziecku.

Kategoria: Recenzje książek