Metoda Montessori dla ucznia

poniedziałek 22 lipca 2019
  • Książka pozwala na uważne przyjrzenie się dziecku, jego potrzebom i umiejętnościom (fot. mat. Ewelina Zielińska SilesiaDzieci.pl)
    Książka pozwala na uważne przyjrzenie się dziecku, jego potrzebom i umiejętnościom (fot. mat. Ewelina Zielińska SilesiaDzieci.pl)
  • Książka będzie inspiracją dla rodziców edukujących dzieci w domu (fot. mat. Ewelina Zielińska SilesiaDzieci.pl)
    Książka będzie inspiracją dla rodziców edukujących dzieci w domu (fot. mat. Ewelina Zielińska SilesiaDzieci.pl)
  • Nie brakuje w niej przykładowych lekcji i opisów pomocy dydaktycznych (fot. mat. Ewelina Zielińska SilesiaDzieci.pl)
    Nie brakuje w niej przykładowych lekcji i opisów pomocy dydaktycznych (fot. mat. Ewelina Zielińska SilesiaDzieci.pl)
Metoda Marii Montessori to temat, z którym spotyka się większość rodziców niemowląt i małych dzieci. „Montessori” to słowo klucz, którego z pasją używają blogerzy pisząc o wychowaniu najmłodszych i akcesoriach, które muszą mieć. Jednak metoda Montessorii, to nie gadżety i ładny pokój, a stosować jej założenia można również u dzieci w wieku szkolnym.

„Metoda Montessori. Od 6 do 12 lat” to książka, która jest kontynuacją recenzowanych już przez nas poradników dotyczących dzieci w młodszym wieku, oraz zabaw inspirowanych tą metodą. Jest to ciekawa pozycja zarówno dla rodziców, którzy zapoznali się z wcześniejszymi tytułami, jak i tych, którzy nie znają postaci Marii Montessori, a interesują się psychologią, rozwojem i pedagogiką dzieci w wieku szkolnym.

Filozofia Montessori

Duża część książki poświęcona jest nie tyle praktycznym aspektom (jak miało to miejsce we wcześniejszych publikacjach), co opisowi filozofii, jaką kierują się osoby zainspirowane Marią Montessori. Spowodowane jest to tym, że dziecko w wieku szkolnym jest dużo bardziej samodzielne i najważniejsze jest zrozumienie jego potrzeb oraz umiejętne wspieranie w codziennym życiu. Rozdziały te opisane są w bardzo przystępny sposób dając wiele wskazówek przydatnych zarówno rodzicom, jak i osobom pracującym z dziećmi.

Poradnik dla nauczyciela…

Kolejnym tematem, który porusza ta publikacja jest szkoła. Dowiemy się z niego szczegółowo jak działają szkoły montessoriańskie: jak wyglądają lekcje, pomoce naukowe, badanie postępów w nauce. Dowiemy się też jakie elementy pedagogiki Montessori można wprowadzić w klasycznych szkołach. Z tych rozdziałów wiele wyniosą nauczyciele, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę oraz osoby związane z edukacją.

…i rodzica

Książka ta będzie inspiracją dla rodziców edukujących dzieci w domu. Nie brakuje w niej przykładowych lekcji i opisów pomocy dydaktycznych, które z powodzeniem można zastosować zarówno w szkolnych, jak i w domowych warunkach. Każdy inny rodzic również może wynieść z lektury tej książki wiele dobrego. Przede wszystkim, pozwala ona na uważne przyjrzenie się dziecku, jego potrzebom i umiejętnościom.

„Metoda Montessorii. Od 6 do 12 lat”, to książka, która porusza temat wciąż niszowy. Gdy dziecko osiąga wiek, w którym rozpoczyna edukację rola rodzica zaczyna być mocno ograniczona. Moim zdaniem warto sięgnąć po tę książkę, by zobaczyć jak może wyglądać alternatywne szkolnictwo oraz by pochylić się nad potrzebami naszych starszych dzieci.

Kategoria: Recenzje książek