Jak wspierać relacje swoich dzieci?

czwartek 20 lutego 2020
  • Autorka zwraca uwagę, że „złe” zachowanie dzieci zawsze ma jakieś źródło (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Autorka zwraca uwagę, że „złe” zachowanie dzieci zawsze ma jakieś źródło (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Bez względu na to, czy Wasze dzieci to bezkonfliktowi przyjaciele czy zażarci rywale, powinniście zajrzeć do poradnika „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci”. To fantastyczna dawka wiedzy, praktycznych porad i wyrozumiałej troskliwości.

Wyrozumiała troskliwość autorki, to coś, co uderzyło mnie w tej książce najbardziej. Jej lektura jest jak motywująca, ciepła rozmowa z dobrym przyjacielem. Wydawnictwo Mamania umie wybierać dobrych autorów poradników, a Małgorzata Stańczyk, zdecydowanie wzbogaca to grono.

Wsparcie dla rodzica

Myślisz, że nieustająca wojna między Twoimi pociechami nigdy się nie skończy? Nie wiesz jak traktować ich sprawiedliwie i kiedy domowy chaos jest jeszcze czymś całkiem normalnym, a kiedy należy powiedzieć stanowcze „STOP!”? Weź „Rodzeństwo” do ręki, a w trakcie czytania poczujesz się jakby ktoś okrył Cię ciepłym kocem i powiedział „Rozumiem to. Dasz sobie radę. Jesteś dobrym rodzicem”. Autorka wypowiada się z ogromną delikatnością. Nie ocenia, nie wytyka błędów, nie krytykuje. Za to przytacza wiele przykładów z życia, wyjaśnia powody konfliktów, w prostu sposób pokazuje jak niewielkie zmiany w naszym zachowaniu mogą sprawić, że relacja naszych dzieci będzie lepsza.

Zrozumienie dla dzieci

Małgorzata Stańczyk nie czaruje nas obietnicami kochającego się rodzeństwa w trzech krokach. Dobrze wie, że nie ma relacji bez konfliktów, a zadaniem rodziców wcale nie jest nieustanne bycie sędzią. Autorka zwraca uwagę, że „złe” zachowanie dzieci zawsze ma jakieś źródło, każde z nich ma inne potrzeby, a „sprawiedliwie” nie oznacza, że wszyscy muszą mieć po równo. Dzięki „Rodzeństwu” łatwiej spojrzeć na swoją rodzinę z innej perspektywy, dostrzec indywidualne cechy i potrzeby jej członków.

To jednak proste!

Nie będzie idealnie. Ale nie musi tak być, by czerpać satysfakcję z rodzicielstwa i wspólnie spędzanego czasu. Jeśli chcesz wiedzieć jakich zachowań się wystrzegać, a jakie pomogą relacji Twoich dzieci wzrastać. Jeśli potrzebujesz, by ktoś powiedział Ci, że masz prawo zadbać także o siebie, to koniecznie sięgnij, po tę książkę.

Kategoria: Recenzje książek