„Czy naprawdę wszyscy tak mają?” - świetny poradnik dla nastolatków

czwartek 15 października 2020
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Okres dojrzewania to trudny czas, zarówno dla dorastających dzieci, jak i dla nas, rodziców. Wydawnictwo Mamania nie pierwszy raz próbuje dobrą książką wspomóc nas w wychowawczych trudach. „Czy wszyscy naprawdę tak mają?” to świetna lektura odpowiadająca na wiele pytań nastolatków.

Temat dorastania to złożona sprawa. Z jednej strony, chcemy być kompetentnymi doradcami naszych dzieci (w naprawdę wszystkich tematach). Z drugiej strony chcemy uszanować ich granice i prywatność. Warto wtedy sięgnąć po dobrą książkę. Może ona stać się swojego rodzaju pośrednikiem, zainspirować do rozmów, ułatwić zrozumienie emocji. Może być wsparciem nie tylko dla dziecka, ale też dla rodzica.

Bo dojrzewanie nie musi zawstydzać

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę w trakcie lektury są zdjęcia. Książka ma zaskakującą szatę graficzną - pełno w niej kolorowych zdjęć, które są pomysłowe, subtelne i dowcipne. To zaskakujące, że można w tak fajny, a jednocześnie prosty sposób, zilustrować tematy owłosienia łonowego, piersi czy orgazmu. Jestem zachwycona wizualną stroną tej książki!

Kto pyta nie błądzi

Choć książkę stworzyli niemieccy autorzy to jest ona niezwykle uniwersalna, tak jak uniwersalne jest dojrzewanie. Wszystkie informacje podano w formie pytań i odpowiedzi. Dzięki temu książka nie jest opasłym podręcznikiem do biologii, a raczej zbiorem ciekawostek i krótkich artykułów. Pytania pogrupowano w kilku rozdziałach i dotyczą takich tematów jak fizyczne zmiany zachodzące w okresie dojrzewania, kwestie pierwszych zauroczeń i związków, a także tematu seksu i ciąży. Odpowiadając na pytania autorzy podkreślają, że nie ma jednego przepisu na wejście w dorosłość, że wszyscy przechodzą przez ten czas podobnie, ale jednak nie identycznie. Podoba mi się, że nieustannie pojawiają się sformuowania typu „jak chcesz”, „nie musisz”, „przemyśl”, „ty decydujesz”, które budują w dziecku pewność siebie, poczucie sprawczości i odpowiedzialności.

Uwaga! Seks!

Niewątpliwie ważną kwestią dla rodzica, jest granica wieku dla czytelników książki i to, jak wiele niestosownych rzeczy może w niej znaleźć. Jak zawsze, warto przeczytać książkę nim poda się ją dziecku. Moim zdaniem dedykowana jest młodszym nastolatkom. Opowiada o miesiączce, mutacji czy pojawieniu się owłosienia łonowego. Wiele miejsca poświęcono relacjom z rówieśnikami, budowaniu związku. Kwestie seksu nie są tu głównym wątkiem, brak tu szczegółów na temat rodzajów antykoncepcji czy bogactwa seksualnego życia. Wątki dotyczące seksu są ewidentnie adresowane do osób, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia. Dodatkowo tematy takie jak związki homoseksualne, pornografia czy wiek rozpoczęcia współżycia zostały opisane bez przemilczeń, a jednocześnie w sposób odpowiedni dla młodszego czytelnika.

Kategoria: Recenzje książek