Polska noblistka w komiksie

poniedziałek 26 października 2020
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Maria Skłodowska-Curie to postać kultowa, która w ostatnich latach pojawiła się w wielu książkach dla dzieci. Choć jej wyjątkowe dokonania i niezwykły życiorys opowiedziane zostały już wielokrotnie, to dopiero teraz dokonano tego w formie komiksu.

Jeśli komiks kojarzy Wam się jedynie z superbohaterskimi potyczkami, to „Światło w ciemności” od Media Rodzina całkowicie Was zaskoczy. Przede wszystkim jest to rzetelna, ciekawie opowiedziana biografia, której forma graficzna zachwyca na każdej karcie.

Niezwykła osobowość w niezwykłej książce

Duńskie autorki przedstawiają pełen życiorys bohaterki od lat dziecięcych do śmierci. Nie skupiają się jedynie na dokonaniach noblistki. Poznajemy jej życie rodzinne, uczuciowe, a także sytuację społeczną i polityczną panującą w tamtych czasach. Dzięki temu młody czytelnik bez trudu zrozumie dlaczego edukacja młodej Marysi wyglądała tak, a nie inaczej, dlaczego będąc guwernantką nie mogła poślubić ukochanego i jak wiele przeciwności losu musiała przezwyciężyć, by stać się naukowcem. Świetnym zabiegiem jest umieszczenie autentycznych fragmentów listów i pamiętników, które pozwalają nam poznać przemyślenia bohaterów. To naprawdę inspirująca opowieść!

Potęga ilustracji

Kolorem dominującym w całym komiksie jest czerń. Wypełnia ona szczelnie każdą wolną powierzchnię kart. Jednak w tej ciemności znajdziemy też światło, którym jest historia życia Marii Skłodowskiej-Curie. Z jednej strony szata graficzna stworzona przez Annę Błaszczyk wydaje się bardzo mroczna i trudna w odbiorze. Jest jednak przy tym bardzo czytelna, przejrzysta i sugestywna. Komiks ogląda się z przyjemnością, a opowieść mocno angażuje czytelnika i nie pozwala się nudzić nawet na moment. Wrażenia estetyczne potęguje duży format komiksu. Całość zachwyca.

„Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności” to zachwycająca powieść graficzna, po którą mogą sięgnąć starsze dzieci, młodzież i dorośli. W lekturze tej znajdziecie nie tylko ogromną ilość faktów historycznych i wydarzeń z życia bohaterki, ale też wiele wątków wzruszających, inspirujących i skłaniających do refleksji.

Kategoria: Recenzje książek