Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile. Przekłada się to również na obecność dzieci w szkołach i przedszkolach. 4 listopada już w 240 placówkach na Śląsku klasy miały lekcje online. Minister edukacji i nauki nadal podkreśla, że nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej.
lekcje online
Nauka w domu - organizacja przestrzeni, nagradzanie, częste przerwy... Czy zastanawialiście się, gdzie leży wspólny mianownik tych wskazówek? Neurobiologia ma na to prostą odpowiedź – mózg i jego predyspozycje do uczenia się. Spróbuj lepiej zrozumieć, jak działa nasza pamięć, a być może lepiej zrozumiesz swoje dziecko.
W przeciągu ostatnich kilku tygodni cały proces edukacji został wywrócony do góry nogami. Teraz w dużej mierze to na rodzicach spoczywa obowiązek nauczania dzieci. A sposób organizacji i motywacji do nauki spędza im sen z powiek. Zobaczcie, co w tej sytuacji radzi Jolanta Wiśniewska, edukator domowy.
Na początku sierpnia poznaliśmy wytyczne dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli od 1 września. 12 sierpnia MEN we współpracy z GIS przygotowało wytyczne dla placówek ze strefy żółtej i czerwonej. ZNP krytykuje podjęte działania.
Na konferencji 13 maja minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że powrót do szkół dzieci klas 1-3 nastąpi 25 maja. Dzień później wiceminister edukacji Maciej Kopeć stwierdził, że powrót do szkół klas starszych, w tym roku szkolnym nie będzie możliwy. Na szczęście w czerwcu czekają nas 2 długie weekendy.
Już w maju zostaną przywrócone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkół podstawowych. Dyrektorzy placówek zadecydują, czy uczniowie będą kształcić się w formie stacjonarnej czy zdalnie. Możliwe będą również konsultacje dla 8-klasistów i maturzystów.
Librus przeprowadził ankietę wśród rodziców dotyczącą nauczania zdalnego w domach. Wynik nie zaskakuje. Nauka polega przede wszystkim na zadawaniu, a nie na kontakcie z dzieckiem. Zaledwie 7 proc. rodziców potwierdza, że wszystkie lekcje odbywają się online.
Po świętach dzieci miały wrócić do szkół, jednak z powodu ciągle wysokiej liczby zakażeń koronawirusem, zdalne nauczanie potrwa do 26 kwietnia. Terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalnych również zostają zmienione.
MEN poinformowało, że od 9 do 14 kwietnia w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. Jeszcze nigdy rodzice tak bardzo nie cieszyli się z przerwy świątecznej - nauczanie zdalne to bowiem ciężka praca dla nich. Lekcje online to rzadkość.