Nie sposób przewidzieć okoliczności i czasu, w którym potrzebna będzie rozmowa wspierająca dziecko w przeżywaniu trudnych emocji. Lęk, niepewność, czasem również złość mogą pojawiać się w okolicznościach zagrożenia. Jak sobie z tym poradzić? Zobaczcie rady psychologa.
porady psychologa
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak jest z tą naszą świadomością? Czy powinniśmy udać się do specjalisty, gdy nasze dziecko unika kontaktu z rówieśnikami, patrzenia w oczy lub jest wybitnie uzdolnione? Zobaczcie jak jest naprawdę.
Początek roku szkolnego to przejmująca chwila dla większości dzieci, a szczególnie stresująca może okazać się dla uczniów ze spektrum autyzmu. Bez względu na to, czy jest to pierwszy rok nauki naszej pociechy z ASD, czy powrót po wakacyjnym odpoczynku, warto zadbać o jego komfort i dobre samopoczucie w szkole.
Czytelniczka napisała do nas: „Mam 12-letnią córkę Zofię i problem z jej nastoletnim buntem. Często ma napady złości, czasem zamyka się w pokoju i nie chce z niego wyjść, innym razem jest wszystko OK, śmieje się z nami, rozmawia, ale ten humor może w jednej sekundzie zmienić się na diametralnie inny.
Co zrobić gdy dziecko nie chce dorosnąć, bawi się zabawkami dla maluszków i najlepiej czuje się w towarzystwie dzieci dużo młodszych od siebie? Z prośbą o radę psychologa zwróciła się do nas pani Małgorzata z Chorzowa:
Pani Ewa z Chorzowa pisze: Staram się świadomie wychowywać dzieci i w wolnym czasie czytam artykuły dotyczące wychowania i rodzicielstwa. Ostatnio czytałam, że dzieci nie powinno się chwalić, bo „zabija to ich wewnętrzną motywację”.
Rozwód jest stresującym wydarzeniem zarówno dla dzieci jaki i dla dorosłych. Na dorosłych spada dodatkowo odpowiedzialność za sposób przedstawienia tego faktu swoim pociechom, tak, aby nie straciły do nich szacunku, nie wyzbyły się wiary w miłość, potrafiły w przyszłości kochać.
Jakie lęki są typowe dla okresu dzieciństwa? Jak reagować, gdy lęki dziecka utrudniają mu codzienne funkcjonowanie? – radzi Sylwia Błach, psycholog z Centrum Psychoterapii i Rozwoju Strefa Bytu.
Dziecko, do prawidłowego rozwoju, potrzebuje bezwarunkowej akceptacji, okazywania miłości, stałego rytmu dnia. Dlaczego to takie ważne i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa i warunki do rozwoju? – radzi Sylwia Błach, psycholog z Centrum Psychoterapii i Rozwoju Strefa Bytu.
Zofia z Będzina pisze: Po roku przeniosłam syna do nowego przedszkola. Dosłownie nowego, gdyż to jest początek jego działalności. Zdawało mi się, że znalazłam wymarzoną placówkę pedagogiczną z charyzmatyczną dyrektorką, z ciekawymi zajęciami. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.
O przyczynach i skutkach obgryzania paznokci przez dzieci oraz sposobach radzenia sobie z tym brzydkim problemem w rozmowie z psycholog Iwoną Hildebrandt, właścicielką Pracowni Badań Psychologicznych „Twój Balans”, i kosmetologiem Ewą Żabińską-Lubowiecką, organizatorką ogólnopolskiego konkursu dla specjalistów branży paznokciowej NailPro Poland.
Życie każdego rodzica pełne jest momentów, w których bez mocnych nerwów ani rusz. Co wpływa na naszą odporność psychiczną i co zrobić, by była ona większa? Mamy i ojcowie dowiedzą się tego podczas warsztatu psychologicznego w ramach cyklu „Czytanie umysłu”.
- 7 kwietnia 2016
Seanse filmów związanych z profilaktyką przemocy w rodzinie i prelekcje specjalistów, u których rodzice mogą szukać wsparcia w zakresie wychowania dzieci, złożą się na kampanię „Projektor świadomości - Obalamy mity 2015”, realizowaną w Będzinie.
- 20 sierpnia 2015 - 10 września 2015
Strony |